آموزش نقاشی روی سفال با رنگ اکریلیک و گواش

عکس آموزش نقاشی روی سفال

آموزش نقاشی روی سفال در چند مرحله اصلی انجام می شود. مهمترین مرحله نقاشی روی سفال تثبیت رنگ به کار رفته روی سفال است تا ضد آب شود.

عکس آموزش نقاشی روی سفال

بساز و بفروش (B&B) | نقاشی کن – نقاشی روی سفال یکی از ایده های خلاقانه برای هر چه زیباتر شدن ظروفی است که در خانه داریم. همانطور که قبلا طراحی ظرف شیشه ای با رنگ آمیزی را به شما آموزش دادیم این بار هم می توانید با آموزش نقاشی روی سفال دنیای اطرافتان را رنگارنگ کنید.

وسایل لازم برای آموزش نقاشی روی سفال

  • ظرف سفالی
  • رنگ اکریلیک یا گواش
  • چسب چوب
  • قلم مو
  • دورگیر
  • اسپری تثبیت کننده رنگ

آموزش نقاشی روی سفال

آماده کردن ظرف سفالی

ظرف سفالی مورد نظرتان را انتخاب کنید.

سطحی از ظرف که قصد نقاشی بر روی آن را دارید با سمباده نرم کاملا صاف و یکدست کنید تا زبری و ناصافی آن از بین برود.

سطح صاف شده را با یک قلم موی نرم تمیز کنید. برای تمیز کردن این سطح می توانید ظرف سفالی را با آب سرد بشویید و اجازه بدهید تا خشک شود. دقت داشته باشید که اگر سفال کاملا خشک نباشد رنگ های به کار رفته روی سطح آن پوسته خواهند کرد.

آماده کردن زیر کار

مقداری چسب چوب را کاملا رقیق کنید و با قلم مو روی سطح ظرف سفالی بکشید. ویژگی جنس سفال این است که رنگ را به اصطلاح می خورد و این لایه از چسب چوب جلوی آن را می گیرد. ضمن این که رنگ به کار رفته روی چسب چوب هم براق تر خواهد بود و هم مقاومت بیشتری خواهد داشت.

مجددا با سمباده نرم سطح کار را صاف کرده و با اسفنج آن را تمیز کنید.

زمانی که چسب چوب خشک شد یک لایه نازک از رنگ اکریلیک یا گواش سفید را به کمک قلم موی تخت سایز ۴ بر روی سطح سفال بکشید.

رنگ پس زمینه را با استفاده از رنگ اکریلیک یا گواش روی کار بزنید. حدود ۳ بار باید سطح را رنگ آمیزی کنید تا پس زمینه شما رنگ یکدستی پیدا کند.

اگر از رنگ اکریلیک استفاده کردید مقدار کمی با آب رقیق کنید تا رد قلم بر روی کار نماند.

انتقال طرح نقاشی روی سفال

طرحی را که قرار است روی سفال نقاشی کنید با استفاده از کاربن روی سفال پیاده کنید. رنگ کاربن را با توجه به رنگ زمینه کارتان انتخاب کنید.

در این مرحله از آموزش نقاشی روی سفال باید دورگیری طرح انجام شود. برای این کار می توانید از قلم موی چهار صفر و رنگ گواش یا خمیر دورگیر استفاده کنید.

بعد از این که طرح را کاملا دورگیری کردید با استفاده از قلم موی گرد سایز ۲، ۳، ۵ یا ۷ (بسته به نوع زمینه کار) طرح را رنگ آمیزی کنید. برای رنگ آمیزی می توانید از رنگ های ویترای، اکریلیک یا گواش استفاده کنید ولی دقت داشته باشید که استفاده از رنگ های اکریلیک و گواش نیاز به زیرسازی مناسب بر روی ظرف شما دارد.

دقت داشته باشید که رنگ به کار رفته نباید پایه آبی داشته باشد چرا که بعد از اولین شستشوی ظرف سفالی نقاشی روی آن از بین می رود.

حتی اگر رنگ پایه آب هم نداشته باشد باید اقداماتی را برای تثبیت رنگ روی سفال انجام دهید. به همین منظور اجازه بدهید تا رنگ آمیزی روی سفال کاملا خشک شود و سپس تمام سطح کار را با اسپری تثبیت کننده رنگ از فاصله ۲۰ سانتیمتری بپوشانید.

این کار را می توانید با اسپری براق کننده، روغن جلا، کریستال سرونیک، وارنیش یا اسپری کلیر انجام دهید.

به این ترتیب می توانید انواع طرح های مورد نظرتان را روی ظرف های سفالی بکشید. اگر درباره آموزش نقاشی روی سفال سوال یا نظری داشتید حتما در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

ما سایت بسازوبفروش را درست کرده ایم تا رونقی به بازار کسب و کار مشاغل خانگی بدهیم. پس همین الان دست به کار شوید و با عضویت در سایت، بدون هیچ هزینه ای فروشگاه اختصاصی خودتان را درست کنید و با قرار دادن محصولات دست سازتان برای فروش، درآمدزایی را شروع کنید.

سفارش ساخت کالا ۱
ساختمش
سفارش انتشار مقاله

پیشنهادات ویژه

5/5 (1 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question