آموزش تراش سنگ فیروزه نیشابور

عکس تراش سنگ فیروزه

جواهرات – آموزش تراش سنگ فیروزه یکی از رشته های پرطرفدار و درآمدزای فنی و حرفه ای است. تراش سنگ فیروزه شامل مراحلی است که در حجره تراش فیروزه انجام می شود.

بساز و بفروش (B&B) | بتراش – آموزش هنرهای دستی به ویژه هنر طلا و جواهرسازی در حال حاضر یکی از آموزش های پرطرفدار و جذاب آموزش فنی و حرفه ای است. از دیرباز درخشش هر جسمی توجه انسان را به خود جلب می کرده است. در این بین سنگ ها و فلزات گرانبها که درخشش، یکی از ویژگی های بصری آنهاست، همیشه در نظر انسان بوده و آدمی سعی کرده تا منشا و چگونگی تشکیل آنها را دریابد و در ادامه سعی داشته تا راههایی برای تشخیص و تمیز دادن بین سنگ های گرانبها از انواع دیگر آن را پیدا کند. در این مطلب آموزش تراش سنگ فیروزه را مرور می کنیم.

نقطه شروع تراش سنگ 

اگر هنرجویی بخواهد تا وارد صنعت هنر طلا و جواهر و سرشاخه تراش سنگ زینتی یا گوهرتراشی شود، باید در ابتدا آموزش های پایه ای و دوره های آن را بگذراند.

پایه اولیه تراش سنگ زینتی، تراش کاوُشِن است. در این تراش سنگی را که به صورت خام در طبیعت وجود دارد، بعد از برش و تزیین به شکل های مختلف در می آورند و اصطلاحاً تراش دامله روی آن انجام می دهند. به این ترتیب سنگی را که در کوه و بیابان به راحتی از کنار آن عبور می کردید و به نظر بی اهمیت می آمد می توان با  هزینه بسیار کم و ابزارهای مختصرتبدیل به یک سنگ قیمتی کرد. در حرفه تراش سنگ زینتی شما به راحتی می توانید مواد اولیه را با هزینه کم تهیه کنید ولی آنچه که در این کار مهم است و باعث ارزشمند شدن کار شما می شود نوع خلاقیت به کار رفته در آن است.

عکس معدن فیروزه

تراش سنگ قیمتی در ایران

گرچه صنعت تراش سنگ زینتی در ایران جوان بوده و نیازمند حمایت و کار بیشتری است اما در چند سال اخیر شاهد فعالیت بیشتری در این زمینه از طرف بخش خصوصی بوده ایم که حمایت دولت را به همراه داشته است. به طوری که طرحهای مطالعاتی و اکتشافی در چند استان اطلاعات خوبی را از ذخایر بالقوه سنگ های نیمه قیمتی در اختیارمان قرار داده است.

تراش سنگ فیروزه

سنگ فیروزه یکی از زیباترین سنگ های زینتی است که که بر خلاف سنگ کوارتز که سنگی نیمه قیمتی محسوب می شود جزو سنگ های قیمتی به حساب می آید. در ادامه این آموزش شما را با تراش این سنگ زینتی آشنا می کنیم.

عکس حجره فیروزه تراشی

پیشینه تاریخی تراش سنگ فیروزه

امروزه نوع با کیفیت فیروزه ای که به بازار عرضه می شود محدود بوده و قابل شناسایی نیست. از قدیم تا به امروز از فیروزه با تعابیر مختلفی یاد شده است. در زمان های قدیم بر این اعتقاد بودند که انداختن انگشتر فیروزه در انگشت کوچک دست و نگاه به ماه کامل می تواند اثرات مثبت زیر را برای فرد به همراه داشته باشد:

  • ثروتش را زیاد کند
  • او را از چشم زخم دور کند
  • و باعث ایجاد آرامش و صبوری در فرد شود
  • ایرانیان باستان هم بر این باور بودند که تابش نور ماه کامل بر فیروزه باعث خواهد شد که انسان از مکر شیطان در امان باشد.
  • در دوران باستان با وصل کردن فیروزه به همراه طلسمی بر بدن اسب، سپری محافظ برای او ایجاد می کردند.
  • در نگاه اعراب زمانی که انگشتر فیروزه در دست زنی تغییر رنگ می داد او خیانتکار محسوب می شد اما عده ای دیگر بر این باور بودند که تغییر رنگ سنگ فیروزه به علت تغییرات آب و هوایی و هوای نسبتا آلوده خواهد بود و یا این که با دستی روغنی آن را لمس کرده باشند.

با تمام این تفاسیر از نظر علمی فیروزه بر ایجاد آرامش، کاهش استرس و مشکلات تنفسی فرد تاثیر گذار است.

آموزش تراش سنگ فیروزه

یک سنگ بزرگ فیروزه را برداشته و توسط تیغِ برش دستگاه، طرف اضافی سنگ را برش می دهند.

عکس برش فیروزه

زمانی که فیروزه های آن مشخص شد، قسمتی از سنگ زینتی فیروزه که آبی رنگ است را مقابل خود می گیرند. (در این بخش یک استاد باید تشخیص دهد که این فیروزه برای استفاده در نگین انگشتر مناسب است یا استفاده در وسایل تزیینی)

سنگ بزرگ فیروزه را به صورت حبه هایی در می آورند.

عکس سنگ فیروزه

بعد از تکمیل این فرایند، قسمت زیری سنگ فیروزه را با تراشی ظریف صاف می کنند.

عکس تراش سنگ فیروزه

عکس برش سنگ فیروزه

در بیشتر مواقع سنگ های فیروزه نیشابور در دو طرفشان سنگ دارند و زمانی که یک طرف آن را برش می دهند، مقداری از سنگ اضافی را در طرف دیگر آن باقی می گذارند تا در حین تراش سنگ زینتی فیروزه نشکند و بعد آن را پرداخت می کنند.

عکس مراحل تراش سنگ قیمتی

زمانی که قسمت زیری فیروزه به صورت دلخواه تنظیم شد، آماده است تا آن را روی چوب سوار کنند، تا مرحله پرداخت آن انجام شود. علت این کار آن است که سنگ کوچک فیروزه را نمی توان به راحتی در دست نگه داشت.

عکس سنگ فیروزه به چوب

در هنگام تراش و یا پرداخت سنگ فیروزه باید دستگاه تراش سنگ زینتی را خنک نگه داشت تا فیروزه در زمان تراش، نشکند.

عکس تراش فیروزه

بعد از تراش سنگ فیروزه، برای آن که بر روی فیروزه قیمت گذاری شود و ارزش سنگ بالا برود، آن را جلا می دهند. جلای سنگ فیروزه باید بسیار ظریف انجام شود و  پستی و بلندی آن از بین ببرد تا زمانی که سنگ بر روی جواهر سوار می شود، زیبایی خود را نشان می دهد.

عکس تراش سنگ فیروزه

مرحله دیگر کار جلای سنگ فیروزه نیشابور، پودری است به نام اکسید آلومینیوم که آن را با آب مخلوط کرده و سپس سنگ فیروزه را درون آن محلول قرار می دهند.

عکس مراحل تراش سنگهای فیروزه

در آخرین مرحله تراش سنگ های فیروزه دوباره باید آن را با چرم جلا بدهند.

عکس جلای سنگ فیروزه

فیلم آموزش تراش سنگ فیروزه

کلیپ زیر مستندی از یک حجره تراش سنگ فیروزه است که می توانید با مراحل این هنر زیبا و ظریف آشنا شوید:

 

می دانیم که این آموزش خیلی عمومی بود ولی به هر حال هر کاری یک نقطه شروعی دارد و مسلما در مقاله های سلسله وار سایت بساز و بفروش می توانید به زودی هر یک از مراحل این آموزش را به طور مفصل فرا بگیرید.

اگر سوال یا نظری درباره آموزش تراش سنگ زینتی فیروزه دارید حتما در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

اگر هنرمندی هستید که در زمینه تراش سنگ فیروزه و سایر سنگ های قیمتی سررشته دارید می توانید با عضویت در سایت بساز و بفروش بدون صرف هزینه، فروشگاه اختصاصی داشته باشید و محصولات هنری تان را به فروش برسانید.

همچنین اگر به دنبال هنرمندی می گردید تا یک سنگ قیمتی را به طرح خاصی برای شما برش بدهد می توانید از طریق گزینه «سفارش ساخت کالا» این کار را به هنرمندان چیره دست سایت بساز و بفروش بسپاری.

0/5 ( 0 نظر )

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *